קירה לוי - נטורופתית - אוסטאופורוזיס
 

טיפול טבעי למחלת - אוסטאופורוזיס

פרוש המילה אוסטאופורוזיס הוא "עצם נקבובית" או "דלדול עצם". 
משמעות המחלה היא איבוד מסת עצם (2% בשנה). אצל כל אדם מסת העצם יורדת לאחר גיל 40, אך נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר, ולאחר הפסקת הווסת איבוד מסת העצם נמדד בכ-6% לשנה. בארה"ב כמות החולים מגיע לכ-20 מיליון.
גורמי סיכון:
גיל מעבר
נשים לבנות או אסיאתיות
הופעת גיל מעבר בגיל מוקדם
היסטוריה משפחתית
גובה נמוך ועצמות קטנות
רזון
צריכה נמוכה של סידן
חוסר פעילות גופנית
עקרות
נתוח קיבה
טיפול בסטרואידים
תרופות נוגדות עיוותים
היפר פרה-תאירואידיזם
היפר תאירואידיזם
עישון
שתיית אלכוהול

שינויים במבנה הגוף עקב אוסטאופורוזיס בנשים:
אבוד קומה עד 12 ס"מ 
קיצור מרווח בין האגן לצלעות
הבלטת הבטן לפנים ורפיון שרירי הבטן

איבוד מסת העצם שכיח ביותר בעצם הירך, עמוד השדרה והצלעות. אלה עצמות הנושאות משקל רב, והן רגישות לכאב, לעיוותים ולשברים. המחלה לרוב א-סימפטומטית (נטולת סימפטומים) עד כאב גב חמור, או עד שהמחלה מתגלה בעקבות שברים ספונטניים במפרק הירק ובחוליות. בצילום רנטגן אפשר לראות ירידה ברמת המינרלים בעמוד השדרה ואגן הירכיים. 
השלד בנוי מעצמות, והעצמות בנויות מקליפת עצם ומעצם ספוגית, הבנויה מקורי עצם דקים השזורים אחד בשני, מה שנותן להם חזות של ספוג. עצם ספוגית היא המרכיב היעקרי בחוליות עמוד השדרה ובקצות העצמות הארוכות (צוואר הירך, קצה האמה). קצב איבוד העצם הספוגית מהיר פי 6 מקצב איבוד קליפת העצם.

הידלדלות העצם כוללת איבוד מינרלים (מלחי סידן וזרחן) וחלבון קולגן שמרכיב את הרשת עליה "יושבים" המינרלים. הבסיס הפיזיולוגי מצביע כי יש לכך סיבות מעבר לחסר סידן בתזונה. למעשה, חסר בסידן בתזונה אצל מבוגר היא תוצאה של שני מצבים נפרדים הידועים כאוסטאוקלמיה, או רככת עצמות. שני המצבים, אוסטאוקלמיה ואוסטאופורוזיס, שונים בכך שבאוסטאוקלמיה יש אך ורק חסר סידן בעצמות. באוסטאופורוזיס יש חסר הן בסידן והן בשאר המינרלים, וגם ירידה במסגרת הלא-מינרלית של העצם. העצם היא רקמה דינמית חיה אשר באופן קבוע נבנית ונהרסת במשך כל חיי האדם. מטבוליזם של עצם בריאה תלוי במשחק ההדדי המורכב של גורמים תזונתיים והורמונליים רבים, כשהכבד והכליות בעלי השפעה מווסתת.


חומצת קיבה
ספיגת הסידן תלויה בשינוי יוני החשמל במעיים. הבעיה העיקרית עם סידן קרבונט (סוג הסידן השכיח ביותר בתוספי תזונה) היא הקושי בהפיכתו למיונן ומסיס. על מנת שסידן קרבונט יספג, הוא חייב ראשית להפוך למסיס ומיונן על ידי חומצות הקיבה. היפוכלורידריה (חוסר בחומצת הקיבה) בגיל מבוגר מקטינה את הספיגה שלו. במחקרים על נשים לאחר גיל המעבר, נראה כי ב - 40% מהמקרים יש חסר חמור בחומציות הקיבה. הוכח כי אנשים אשר סובלים מחסר בחומציות הקיבה יכולים לספוג כ-4% מהמנה של סידן קרבונט, לעומת אדם עם חומצת קיבה נורמלית אשר יכול לספוג כ-22%. אנשים עם חוסר חומציות בקיבה יצטרכו צורת סידן אשר כבר מסיסה ובמצב מיונן, כגון סידן ציטראט, סידן לאקטאט או סידן גלוקונאט.

ויטמין D
ויטמין D מווסת ומעורר ספיגת סידן. מאחר וויטמין D יכול להיות מסונטז על ידי אור השמש מומחים רבים מחשיבים אותו כיום יותר כהורמון מאשר כויטמין. קרני השמש משנים את ה - 7-dehydrocholesterol לויטמין D3. משם הוא מועבר לכבד ומומר לחומר (25 hydroxycholecalciferol) שהוא חומר פעיל פי 5 מה - D3. חומר זה מומר שוב על ידי הכליות לחומר חדש אשר חזק פי 10 מהצורה הבסיסית וזו הצורה החזקה ביותר של ויטמין D. מכאן נובע, שבעיות בכבד או בכליות פוגעות בתהליכים שצריך לעבור הויטמין, ובכך נפגעת צפיפות העצם.

גורמים הפוגעים במאזן הסידן:
1. תרופות. 
סטרואידים המטפלים במחלות דלקתיות כרוניות. התרופה גורמת להפחתה בספיגת הסידן והגברת הפרשתו בשתן. בנוסף, התרופה מדכאת את הפעילות בונת עצם ומגביר ספיגה חוזרת. תרופות נוגדות פרכוסים ממריצות את פעילת מערכת הציטוכרום P450 (בכבד) לשנות את המטבוליזם של ויטמין D. תרופות המדכאות את מערכת החיסון במחלות כמו הפרעה מטבולית, הפטיטיס ואי ספיקת כליות מוביל לאוסטאופניה.
2. מחלות כרוניות. יש מחלות מגוונות שקשורות לאיבוד מסת עצם. כל מחלה משפיעה בצורה אחרת על התהליך. 
3. חסר בויטמין D. זה קורה כאשר ישנו יחס לא תקין בין זרחן לסידן. 
4. אסטרוגן. בגיל המעבר האסטרוגן מופרש בכמות קטנה ברקמת שומן. הוא מעודד את בניית העצם ומעכב את פירוקה ולכן הירידה ביצורו בגיל המעבר נחשבת כגורם חשוב בהתפתחות אוסטאופורוזיס. בגיל המעבר מהירות איבוד העצם מגיעה ל - 6% בשנה.
5. הורמון הפרה-תאירואיד. אחראי על משק הסידן בגוף והוא מיוצר ע"י 4 בלוטות זעירות הנמצאות בחלק התחתון של הצוואר. תפקידו לשמור על רמת סידן תקינה בדם. אם לא יסופק סידן במזון, הוא ידאג להעביר סידן מהעצם לדם. 
6. הורמון הקלציטונין. תפקידו להיפטר מעודפי הסידן המגיעים לדם. ההורמון מכניס את הסידן לעצם ומעודד את איבודו בשתן (מונע עלייה לא תקינה של סידן בדם ע"י הורדה של ניידות הסידן מהעצם).
7. הורמוני בלוטת התריס. עודף בהורמון זה יכול להיווצר עקב פעילות יתר של הבלוטה, יגרום להאצת פירוק העצם. 
8. מחלות במערכת העיכול - IBD , כמו קרוהן, קוליטיס ועוד. מחלות אלה גומרות להפרעות בספיגת ויטמינים ומינרלים.


איך מאבחנים:
1.DEXA - Dual Energy X-Ray - דורש פחות חשיפה לקרינה. הבדיקה מודדת את צפיפות עצם הירך, חוליית המותניים ועמוד השדרה ומבוססת על העברת פוטונים (חלקיקי אור ללא קרינה). ככל שהעצם צפופה יותר, פחות פוטונים יצליחו לעבור דרכה. 
2. OCT - בדיקה כמותית באמצעות סורק ממוחשב - בבדיקה זו נמדדת תכולת המינרלים בגופי החוליות המותניות. הבדיקה איננה מושפעת מהסתיידות בכלי הדם וסביב החוליות, אך היא כרוכה בחשיפה לכמות קרינה גבוהה.
3. בדיקות מעבדה:
א. בדיקת רמת האוסטאוקלצין בדם - זהו חלבון המיוצר ע"י התאים בוני עצם בעת יצירת העצם. כמות קטנה ממנו מגיעה למחזור הדם וניתנת למדידה. ככל שפעילות התאים בוני העצם גבוהה יותר, כך תהיה גבוהה יותר רמת האוסטאוקלצין בדם.
ב. בדיקת רמות הדאוקסיפירדינלין קרוסלינקס בשתן - באמצעות דגימת שתן בודדת שנלקחת בבוקר. בבדיקה זו נמדד חומר הנוצר בפירוק המרכיב החלבוני של העצם. חומר זה מופרש בשתן וככל שרמתו בשתן גבוהה יותר, כך פעיל יותר תהליך פירוק העצם. 
ג. בדיקת הפוספטזה הבסיסית הספציפית לעצם - בדיקה זו מודדת את רמת האנזים הפעיל בבנית עצם. רמתו נמדדת בדם ותוצאות הבדיקה מצביעות על רמת פעילותם של התאים בוני העצם. 
ד. בדיקת N-Telopeptide - אלה הם חלבונים המופרשים בשתן בעת פירוק העצם.


כתבות קשורות
1. מנופאוזה - גיל מעבר  
2. מחלות מעי דלקתיות
3. מחקר: סידן מתזונה יעיל יותר לשמירה על עצמות מאשר סידן מתוספים

לנטורופתיה, רפואה טבעית, יש מה להציע כדי להקל על מצב זה. 
ליצירת קשר - 052-3336002

או kira@kira.co.il