קירה לוי - נטורופתית - לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה - יתר לחץ דם

יתר לחץ דם (יל"ד) זהו מצב בו יש לחץ גבוה וקבוע בעורקים של הגוף. לרוב אין לו סימפטומים נלווים, אם כי יש אנשים הסובלים מכאבי ראש על רקע זה. אם לא מטפלים ביתר לחץ הדם, הוא עלול לגרום לסיבוכים ואף למוות.
לחץ דם גבוה מכונה "הרוצח השקט". לחץ הדם הינו אחת המחלות השכיחות והנפוצות ביותר בארצות המערב ובכלל זה ישראל (הצועדת בעקבות ארה"ב). אבחנת המחלה נקבעת כאשר ערך לחץ הדם הסיסטולי הוא מעל 140 מ"מ כספית ו/או כאשר הערך הדיאסטולי מעל 90 מ"מ כספית, לפחות ב-3 מדידות נפרדות (בהפרדה של שבוע).

לחץ הדם הרצוי ברפואה מערבית הינו 120 על 80. בראיה נטורופתית, עדיף שלחץ הדם יהיה מעט נמוך יותר. מדידה של 135/85 מהווה אור אדום. דרגות החומרה של לחץ דם, לפי הרפואה המערבית:
דרגה 1: 140-150 על 90-99
דרגה 2: 160-179 על 100-109
דרגה 3: מעל 180 על מעל 110

כיום כ-20% מסך האוכלוסיה המערבית סובלים מיתר לחץ דם. כמחצית מהסובלים חולים במחלת לב הנגרמת עקב יתר לחץ הדם. אצל גברים מעל גיל 55 שכיחות המחלה גבוהה יותר ב-10-15%  מאשר אצל נשים בגיל זה, אך פער זה מצטמצם לקראת גילאי ה-65.

יתר לחץ דם ראשוני
אצל הרוב הגדול של הסובלים מהמחלה, סיבותיה אינן ידועות. מצב זה מכונה "יתר לחץ דם ראשוני" (Essential Hyperension or Primary Hypertension). אצל שאר הסובלים מיל"ד הוא קשור למחלות כליה או לליקוי בתפקוד האדרנל או לשימוש בגלולות והורמונים שונים. מצב זה מכונה יל"ד משני (Secondary Hypertension). 
למרות שהסיבה ליתר לחץ דם ראשוני אינה ידועה, מוכרים כמה גורמי סיכון הגורמים להופעת יל"ד ראשוני:

1. תפקוד לקוי של הגורמים הפיזיולוגיים המשתתפים בוויסות לחץ הדם:

א. לחץ הדם נקבע ע"י תפוקת הלב ועל ידי תנגודת פריפרית. שינויים בכל אחד מהם יגרום לשינוי בלחץ הדם. עליה בקצב הזרמת הדם מן הלב אל מחזור הדם במאמץ (לדוגמא) או עליה בהתעבות של שריר הלב גורמים לעליה בתפוקת הלב. עלייה בהתנגדות העורקים לזרימת הדם (היצרות עורקים או התקשחות בדפנות העורקים - איבוד הגמישות של דופן העורק) גורמים לעליה בתנגודת פריפרית.
ב. מערכת רנין-אנגיוטנסין
הרנין הוא אנזים המופרש מהכליה. הוא משתתף ביצירה ובשפעול של אנגיוטנסין 2, שהוא אחראי לכיווץ כלי דם מצד אחד, ומצד שני משנה את ספיגת הנתרן והמים בכליה. שני הדברים האלה מעלים לחץ דם. מערכת הרנין היא מערכת בקרה המגיבה לכל תופעה המשפיעה על לחץ הדם או על משק הנתרן והאשלגן. בין השאר מגיבה המערכת לשינויים בכמות הנתרן בתזונה. יצירת רנין פוחתת עם עליה בכמות הנתרן הנכנס לגוף ועולה כאשר כמות הנתרן יורדת. 
ג. תנגודת אינסולין - סינדרום X. רמות גבוהות של אינסולין בדם מזוהות במחקרים עם התפתחות יתר לחץ דם. עמידות לאינסולין נגרמת מכמה וכמה סיבות ומצריכה הפרשה מוגברת של אינסולין כדי לשמור על רמת גלוקוז תקינה. רמות אינסולין גבוהות גורמות להתעבות דפנות כלי דם, לגירוי המערכת הסימפתטית  ולצבירת נתרן, ובסך הכל - ליתר לחץ דם. יתר לחץ דם, השמנה בטנית (אבדומינלית), שומני דם גבוהים ורמות גבוהות של סוכר בדם - כל אלה מהווים את התסמונת המטבולית - "סינדרום X" או "הסנדרום המטבולי", המהווה גורם סיכון לטרשת עורקים. חולי יתר לחץ דם עם תסמונת מטבולית (סינדרום X) מהווים את הקבוצה העיקרית של חולי יל"ד (כ-80%). 
ד. מערכת העצבים הסימפטתית. אצל חולי יל"ד יש עודף פעילות סימפטתית והסימנים לכך הם: רמת נוראדרנלין גבוהה בפלזמה, קצב לב בסיסי גבוה, עליה במידת כיווץ כלי דם בתגובה לגירוי רצפטורים מסוימים. יש עדויות  אפידמיולוגיות של שכיחות מרובה של יתר לחץ דם באוכליוסיות המצויות במתח. 
ה. שינויים בדופן התא - קרום התא אחראי לשמירה על מפל ריכוזי נתרן, אשלגן וסידן. פגמים בתעלות בקרום התא (בעיקר של השריר החלק - זה הקיים בדפנות כלי דם למשל) גורמים לשינוי בחדירות ליונים בתוך התאים. עלייה בריכוז הנתרן והסידן התוך תאי גורמת להתכווצות חזקה וטונוס מוגבר יותר של תאי השריר החלק בכלי הדם ולעליה בתנגודת הפריפרית. 
ו. הפרשת הורמונים המשתתפים בוויסות לחץ הדם כמו הורמון ADH וכד. 
ז. חומרים בשם איקוסנואידים הנוצרים ברובם מחומצת שומן ארכידונית מאומגה 6 (שמנים צמחיים בעיקר), חלקם תורמים להעלאת לחץ הדם (תרומבוקסאנים וליקוטריאנים) וחלקם תורמים להורדת לחץ הדם (פרוסטאגלנדינים ופרוסטאציקלינים). האיזון העדין בין השפעותיהם תלוי, במידה רבה, בתזונה של האדם ובנוכחות חומצת שומן אומגה 3 בתזונה.

2. גורמים גנטיים
ל-50% מחולי יתר לחץ דם יש סיפור משפחתי של המחלה או של מוות לבבי בגיל צעיר בקרוביהם מדרגה ראשונה. לאנשים עם סיפור משפחתי של יל"ד יש סיכון גבוה יותר לפתח את המחלה מאשר לאלו ללא הסיפור המשפחתי.

3. גיל מבוגר
החל מגיל 60 הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית מתחיל לעלות. נתונים אפידמיולוגיים מצביעים שיל"ד סיסטולי בגיל המבוגר מאיץ בצורה משמעותית תחלואה ותמותה קרדיווסקולרית. נתונים אלו וכן נותנים ממחקרים חדשים על טיפול ביל"ד בגיל המבוגר מראים שאין להתייחס ליל"ד בגיל המבוגר כחלק מתהליך ההזדקנות ויש להורידו.

4. השמנה
נחשבת לאחד הגורמים המשמעותיים בהתפתחות יתר לחץ דם. השמנה בחלק הגוף העליון (השמנת תפוח, השמנה אבדומינלית) מהווה סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת וביל"ד. גם כשלחץ הדם מאוזן, השמנה עצמה גורמת לעומס על שריר הלב ולעליה במסת השריר, ובהמשך - לשכיחות גבוהה יותר של אי ספיקת לב ולמחלת לב כלילית.

5. חוסר פעילות גופנית

6. סטרס (לחץ, עקה)

7. עישון
נחשב לגורם בעל סיכון משמעותי לנזק לכלי דם ולאיברי מטרה.

8. שייכות לגזע שחור

9. הרגלי תזונה
צריכה מוגברת של מלח, צריכת אלכוהול, דיאטה עשירה בשומן רווי (בשר, עוף, ביצים, חמאה ומוצרי חלב בכלל) וצריכה מועטה של מגנזים ואשלגן (פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות).

יתר לחץ דם משני
יל"ד כתופעת לוואי למחלה אחרת, לרוב בכליות ובמערכת האנדוקרינית (בעיקר האדרנל).
מחלות כליה שונות עלולות לגרום ליל"ד, למשל היצרות בעורק הכליה (בעקבות טרשת עורקים לרוב), אספקת הדם לכליה נפגעת והכליה מגיבה כאילו יש ירידה בלחץ הדם בגוף, ואז מגבירה הפרשה של הורמונים שתפקידם להעלות את לחץ הדם. גם מחלות הקשורות לפגיעה ברקמת הכליה (פרנכימה) גורמת לאגירת נתרן ונוזלים ומכאן ליתר לחץ דם. סיבות נוספות ליל"ד משני יכולות להיות גידול ביותרת הכליה המפריש אדרנלין ונוראדרנלין, גידול נוסף באדרנל הגורם יצור יתר של אלדוסטרון הגורם לעודף מים ונתרן בגוף שמגבירים את לחץ הדם, תסמונת קושינג הנגרמת ע"י רמות גבוהות של קרוטיזול בדם, היפרתירואידיזם, היפותירואידיזם, היפר-פרהתירואידיזם ואקרומגליה.
ישנם גם חומרים כימיים העלולים להגביר את לחץ הדם, כגון סטרואידים, גלולות למניעת הריון, תרופות המשפיעות על מערכת העצבים הסימפטתת, תרופות המכילות פסוידואפדרין, קפאין, אמפטאמינים, MAO Inhibitors ועוד.

תופעות לוואי של יתר לחץ דם
יל"ד שנמשך הרבה זמן ובמיוחד אם אינו מטופל, גורם נזק מבני בעורקים של רקמות שונות (ארטריוסקלרוזיס). את השינויים בכלי הדם הקטנים ניתן לראות היטב בקרקעית העיניים. העורקים הגדולים שועמדים מול לחץ דם גבוה עוברים שינוי מבני טרשתי. יל"ד פוגע גם באופן ישיר ברקמות כמו לב, כליה ומוח. 
1. לב - יל"ד גורם להחשת תהליך טרשתי בעורקים הכליליים ולעומס על עבודת הלב, וע"י כך הוא גורם להיפרטרופיה של השריר. התהליכים האלה מגבירים את הסיכון לאיסכמיה של הלב, לאי ספיקת לב, להפרעות קצב ולמוות פתאומי.
2. מוח - יל"ד עלול לגרום לאירוע וסקולרי מוחי (CVA) שמהווה גורם מוות מספר 3 בגיל מבוגר.  התמותה מאירוע מוחי מצויה בירידה מתמדת בזכות הטיפול ביל"ד. 
3. כליה - בכליה לחץ הדם גורם כמעט תמיד לשינויים מבניים ותפקודיים. תפקוד הכליה הולך ויורד עד כדי אי ספיקת כליות. הפגיעה הכלייתית שכיחה בעיקר אצל חולים שסובלים משילוב של סוכרת ויל"ד. 
4. עיניים - יל"ד עלול לפגוע בעורקים הקטנים ברשתית העין ולגרום לדימומים ואף לגרום במקרים קשים לעיוורון.

לנטורופתיה, רפואה טבעית, יש הרבה מה להציע כדי להקל על מצב זה. מחקרים מהשנים האחרונות מראים יותר ויותר על הקשר בין אורח חיים להתפתחות של יתר לחץ דם, אפילו במצבים בהם קיים המרכיב הגנטי. על כן, יש ביכולתנו לעשות את השינויים הנדרשים כדי לשפר את איכות החיים ולצמצם את הסיכונים של המחלה. 
ליצירת קשר - 052-3336002
או kira@kira.co.il  

מאמרים קשורים:

1. הקשר בין עגבניות ליתר לחץ דם
2. מחלות לב וכלי דם והקשר לתזונה
3. השפעת ארוחה עתירת שומנים על יכולת הגוף להגן על עצמו
4. עבודה במשך שעות ארוכות מעלה את הסיכון ליתר לחץ דם ב-29%
5. טרשת עורקים
6. אורח חיים בריא והתמודדות בריאה עם סטרס עוזרים לייצב לחץ דם סיסטולי אצל אנשים מבוגרים