קירה לוי - נטורופתית - סוכרת - IDDM

סוכרת - DIABETES MELLITUS

סוכרת הינה בעיה כרונית במטבוליזם של סוכר, שומן וחלבון, המאופיינת ע"י עליה של רמת סוכר בדם אחרי צום. הסוכרת מופיעה במקרים בהם הלבלב אינו מפריש מספיק אינסולין או שתאי הגוף מפתחים אי סבילות לאינסולין, שהוא ההורמון האחראי על העברת הסוכר מזרם הדם לתוך התאים.  הסוכרת מאופיינת במצב שבו יש עודף סוכר בדם וחוסר סוכר בתאים. מצב זה עלול לגרום לסיבוכים רציניים, ביניהם סיכון מוגבר לטרשת עורקים, מחלת לב, שבץ, מחלת כליות, איבוד ראיה, בעיה באיחוי פצעים ברגליים ואימפוטנציה אצל גברים.

 

כאשר הלבלב אינו מפריש מספיק אינסולין, המחלה נקראת "סוכרת סוג I" או "סוכרת תלוית אינסולין" (Insulin dependent diabetes mellitus - IDDM). מחלה זו מקושרת להרס מוחלט של תאים המייצרים תאי - ביטא  (beta cells) בלבלב. חולים אלה צריכים להזריק אינסולין כל חייהם כדי לשלוט על רמות הסוכר בדם. כ-10% מסך החולים בסוכרת הם חולים בסוכרת מסוג I, אשר גם נקראת סוכרת נעורים, כי היא מתחילה בדרך כלל בילדות או בגיל ההתבגרות. 

כאשר תאי הגוף מפתחים אי סבילות לאינסולין (מאבדים רגישות לאינסולין), המחלה נקראת  "סוכרת סוג II" או "סוכרת מבוגרים" כי היא מאפיינת את הגיל המבוגר יותר. (Non-insulin dependent diabetes mellitus - NIDDM). כיום יורד גיל תחילת המחלה יותר ויותר. NIDDM מהווה 90% מסך החולים בסוכרת. 90% מסך הסובלים מסוכרת סוג II הינם בעלי עודף משקל משמעותי, דבר אשר מדגיש את היות המחלה תלויה באורח חיים. לרוב אפשר לשלוט במחלה זו ע"י שינוי תזונתי. הרבה פעמים חזרה למשקל נורמלי מחזירה את רמות הסוכר לנורמה.

בנוסף לשני סוגי סוכרת, ישנם עוד מצבים המאופיינים בעליית סוכר בדם:
& סוכרת משנית - כאשר התופעה משנית למחלה או לסינדרום אחר, כגון מחלת לבלב, הפרעות הורמונליות, ותת תזונה. 
& סוכרת הריונית - סוכרת המופיעה בזמן הריון
& פגיעה בסבילות לגלוקוז - הבדיקות מגלות רמות סוכר מעט גבוהות מהנורמה אך הם לא ממש אבנורמליות.
& היפוגליקמיה תגובתית - מטפלים רבים מחשיבים היפוגליקמיה תגובתית כמצב טרום סכרתי. צריכת יתר של פחממות פשוטות (סוכר, קמחים לבנים ועוד) היא הגורמת למצב זה. פחממות פשוטות נטמעות מהר לתוך זרם הדם וגורמות לעליה חדה ברמות הסוכר בדם. הגוף מגיב בהפרשה מוגברת של אינסולין, אשר מוריד את רמת הסוכר במהירות. בתגובה לירידה חדה ברמות הסוכר בדם, בלוטת האדרנל מפרישה אדרנלין, דבר אשר גורם שוב להפרשה מהירה של סוכר לדם. בסופו של דבר, בלוטת האדרנל מותשת ולא מגיבה כראוי. אם המצב ממשיך, הגוף יפתח אי סבילות לאינסולין או שהמצב יוביל לתשישות הלבלב. בכל מקרה, ההיפוגליקמיה תהפוך לסוכרת.

כרגע הסוכרת נמצאת במקום ה-7 כגורם מוות בארה"ב, ומספר האמריקאים הסובלים מסוכרת עולה כל שנה. השכיחות של סוכרת עולה בת בבד עם עליה בשכיחות השמנה, הנחשבת כיום למגפה. מחקרים אפידמיולוגיים מצאו קשר בין סוכרת סוג II ותזונה ואורח חיים. בכל מקום בו מתחילה תזונה "אמריקאית" טיפוסית, המורכבת ממזון מעובד ועתיר פחממות פשוטות וסוכר, עולים שיעורי הסוכרת סוג II. גם מהגרים ממקומות אחרים שהגיעו לארה"ב ומחליפים את תזונתם הטבעית בתזונה האמריקאית, בסופו של דבר "מיישרים קו" עם האמריקאים המקוריים בשיעורי המחלה.

סימנים וסימפטומים שכיחים:
הסימנים ה"קלאסיים" של המחלה מונים:
& השתנה תכופה
& צמא מוגברת
& תיאבון מוגבר
מכיוון שסימפטומים אלה לא נחשבים כחמורים, אנשים רבים לא פונים לבירור רפואי. הרבה מאוד אנשים אינם מודעים כלל שהם סובלים מהמחלה.

סוכרת נעורים - IDDM - סוכרת סוג I:
& הסטוריה משפחתית - התיאוריה העכשוית טוענת שסיבת המחלה הינה נטיה משפחתית יחד עם פגיעה בייצור תאי ביטא בלבלב, אם כי הסיבות עדיין לא ידועות.
* ב IDDM יש מרכיב אוטו-אימוני כאשר מערכת החיסון תוקפת את תאי הלבלב. הנוגדנים קיימים ב -75% מהמקרים.
* השערות לפגיעה ראשונית כוללות נזק של רדיקלים חופשיים, כימיקלים, ורגישות למזונות. הפגיעה מפעילה את התקיפה של מערכת החיסון, שהורסת את תאי הביטא. 
& מזונות מעושנים ומעובדים - אלה כוללים חומר בשם N-Nitroso-compound שדומה לחומר שבעזרתו נוהגים לגרום סוכרת אצל עכברים לצורכי מחקר (streptozotocin).
& וירוסים - הפטיטיס, חזרת, מונונוקלאוזיס מדבקת, אדמת ווירוס ה - Cocksackie, כל אלה הם וירוסים העלולים לפגוע בתאי ביטא בלבלב ולגרום להתקפה חיסונית. 
& חשיפה לחלב פרה בגיל מקודם מדי - החלבון בחלב פרה עלול להוות מצת/טריגר לתהליך האוטואימוני. רוב החולים במחלה ינקו פחות מ-3 חודשים והתחילו לאכול מוצקים בכלל וחלב פרה בפרט לפני גיל 5 חודשים. אם אמא מניקה שותה חלב פרה, הוא מופיע בחלב אם. לכן, במשפחות בהן יש הסטוריה של סוכרת בכלל וסוכרת נעורים בפרט, מומלץ לא לצרוך מוצרי חלב בזמן ההנקה.

סוכרת מבוגרים - NIDDM - סוכרת סוג II:
& גורמים גנטיים - סיפור משפחתי של סוכרת מגביר את הרגישות לסוכרת סוג II, אבל גורמי אורח חיים הם אלה שיגרמו להתפרצות המחלה. 
& תזונה אמריקאית ממוצעת (והתזונה שלנו דומה מאוד לתזונה אמריקאית) - בעיות ברמות סוכר בדם מקושרות מאוד עם תזונה מערבית, העשירה בסוכר מעובד ופחממות פשוטות, שומן, ומוצרים מהחי (בשר, עוף, חלב ומוצריו וביצים. אני בכוונה לא מונה פה את הדגים, למרות שגם הם מהחי, בגלל הרכב שונה של חומצות שומן אצל חלק מהדגים. הדגים השמנים כמו קרפיון ונסיכת הנילוס נחשבים כמו בשר מבחינת הרכב חומצות שומן) ועניים בסיבים תזונתיים. מקובל לחשוב כיום שיש קשר הדוק בין התפרצות המחלה לבין צריכה של פחממות פשוטות (לחם לבן, סוכר לבן, מאפים ועוד) והיא מהווה את הסיבה העיקרית לתחלואה זו.
& השמנה - מקושרת עם אי סבילות לאינסולין. ירידה במשקל, ובמיוחד הקטנת אחוזי השומן בגוף, משפרת את כל המדדים של הסוכרת ויכולה להוביל לריפוי!
& שומן בתזונה - אחוז הקלוריות משומן בתזונה היומיומית, ובמיוחד בשומן רווי (שומן המצוי במוצרים מהחי - בשר, עוף, מוצרי חלב וביצים) קשור לסוכרת סוג 2. תזונה עתירת שומן רווי, עניה בפחממות מורכבות ובסיבים מעלה את הסיכון להתפתחות NIDDM. 
& מחסור בכרום - הכרום הוא מרכיב קריטי בשמירה על רמות סוכר תקינות בדם והוא שותף בכל הפעולות של אינסולין. מחסור זה שכיח בארצות המערב. הכרום נמצא כמשפר את תיפקוד האינסולין, מוריד את רמות הסוכר בצום, מוריד כולסטרול וטריגליצרידים ומעלה את הכולסטרול ה"טוב" (HDL). הוא מעלה סבילות לאינסולין בתאים.

הסיכון עולה עם:
סוכרת נעורים - IDDM
* היסטוריה משפחתית של המחלה
* חשיפה מוקדמת מדי לחלב פרה ומוצריו

סוכרת מבוגרים - NIDDM
* תזונה מערבית ממוצעת
* השמנה
* מחסור בכרום
* תזונה עתירת שומן רווי ופחממות פשוטות ודלת פחממות מורכבות
* היפוגליקמיה תגובתית 
* הריון
* תרופות מסוימות, כולל גלולות למניעת הריון, משתנים, קורטיזון או פניטואין.
* חיים ברחם: צריכה קלורית מוגזמת של האם בהריון מעלה את הסיכון של העובר לפתח סוכרת בגיל מבוגר.

לנטורופתיה, רפואה טבעית, יש הרבה מה להציע כדי להקל על מצב זה. מחקרים מהשנים האחרונות מראים יותר ויותר על הקשר בין אורח חיים להתפתחות של סוכרת מבוגרים, אפילו במצבים בהם קיים המרכיב הגנטי. על כן, יש ביכולתנו לעשות את השינויים הנדרשים כדי לשפר את איכות החיים ולצמצם את הסיכונים של המחלה. 
ליצירת קשר - 058-4700002

או שלחו מייל ל: kira@kira.co.il