קירה לוי - נטורופתית - תת פעילות בלוטת התריס

תת פעילות בלוטת התריס - היפו תאירואידיזם

תת פעילות בלוטת התריס (היפו תירואידיזם) מראה על פעילות נמוכה של בלוטת התירואיד, שהינה בלוטה אנדוקרינית הנמצאת בצד הקדמי של הצוואר, ישר מתחת לתיבת הקול .

הבלוטה מפרישה הורמוני תירואיד - T4 ו - T3. מעבר לכך, הבלוטה משפעלת מעל 100 אנזימים תאיים האחראים על פעילויות רבות של כל התאים בגוף. הפרשה מוגברת של הורמוני התירואיד עלולה להגביר את המטבוליזם התאי עד פי 100% מעל לנורמה, בעוד שאם לא מופרשים הורמוני הבלוטה כלל, המטבוליזם ירד ל-40%. ברוב המקרים של תת פעילות בלוטת התריס מדובר על תפקוד פחות מהאופטימלי של הבלוטה, אך היא מתבטאת בהאטה של תיפקודי התא והצטברות של פסולת מטבולית בכל מערכות הגוף. היפו-תירואידיזם נע בין נראה בקושי (סב-קליני) לחמור, עד כדי סיכון לחיים, מצב הנקרא מיקסאדמה (myxedema).

בלוטת התריס הינה חלק ממערכת מסועפת, אשר בין מערכותיה העיקריות נמצאות ההיפותלמוס, ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח), הכליות, הכבד, האדרנלים וציטוקינים (חומרים דמויי הורמונים). פגיעה בפעילות של כל אחת ממערכות אלה עלולה להביא לפגיעה בפעילות הבלוטה.

בלוטת התריס מייצרת שני הורמונים: T4 ו - T3 . T3 הינו המווסת העיקרי של הפעילות המטבולית התוך תאית. ייצור הורמונים אלה מפוקח ע"י ההיפותלמוס וההיפופיזה - שתי הבלוטות הממוקמות במוח. כאשר רמות ה T3 בדם יורדות, ההיפותלמוס משחרר הורמון בשם TRH (thyrotropin-releasing hormone) שמאותת להיפופיזה להפריש הורמון מגרה תירואיד (thyroid-stymulating hormone) שהוא ה - TSH. ה - TSH מגרה את בלוטת התריס לשלב את היוד עם חומצת אמינו תירוזין ובכך לייצר 90% מ - T4 ו - 10% מה - T3.

ברגע ש T4 נמצא בדם, מופרש קורטיזון שעוזר בהפיכת הורמון זה ל - T3 בעיקר בכליות ובכבד ואז הוא נשלח לזרם הדם. כדי להיכנס לתוך התאים, ששם פעילותו העיקרית, הוא צריך לעבור את הממברנה התאית, להתחבר עם רצפטור יעודי למטרה זו, ולהיכנס למיטוכונדריה (איבר קטן בתוך התא שם מיוצרת האנרגיה) ו/או לגרעין התא.

המחסום האחרון אותו צריכים לעבור הורמוני התריס הם הציטוקינים. הציטוקינים הינם חומרים דמויי הורמונים שמופרשים על ידי סוגי תאים שונים האחראים על תגובות חיסוניות מסוימות ומתפקדים כשליחים בתקשורת בין-תאית. יש ציטוקינים המשפיעים ישירות על ציר ההיפותלמוס - היפופיזה - תירואיד ומסוגלים לעצור את הפיכת ה - T4 ל T3.

דברים נוספים המסוגלים לשבש את פעילות הבלוטה הם חוסר יוד בתזונה, ואז הבלוטה לא יכולה לייצר T4. במצב כזה, הבלוטה בדרך כלל מתנפחת לצורת גויטר (סימן שכיח לתת פעילות בלוטת התריס), מצב השכיח בארצות העולם המתפתח. גם הסטרס יכול לגרום לבעיות: אם נמצאים זמן רב במצב של מתח מתמשך, ומגיעים לתשישות של בלוטת האדרנל, לא יהיה מספיק קורטיזול בכליות ובכבד כדי להפוך את ה - T4 ל - T3 גם אם הבלוטה מייצרת מספיק T4.

בדיקות דם
אם בדיקת הדם מגלה רמה נמוכה של T4 יחד עם רמות נמוכות של TSH, זה מרמז שיש בעיה בבלוטת ההיפופיזה. אם רמות ה - TSH גבוה ואילו T4 נמוך, זה אומר שההיפופיזה מגיבה כראוי אך בלוטת התריס לא מגיבה כמו שצריך ל - TSH. 
אם רמות ה - T3 תקינות, זה מראה על אחת משלוש אפשרויות:
1. אפשרות שקרומי התאים לא עובדים נכון וכך ה - T3 לא מצליח להיכנס לתא.
2. T3 מעט מעוות ולא מצליח להיכנס לתא או שאם הוא כן מצליח להיכנס לתא, הוא לא מצליח להתחבר לרצפטור הנכון.
3. הרצפטורים בתאים לא תקינים

 הסיבות לתת פעילות בלוטת התריס: 
1. ייצור לא תקין של T4 או בגלל פעילות לקויה של ההיפופיזה שלא מפרישה מספיק TSH או בגלל שבלוטת התריס לא מגיבה אליו ולא מייצרת T4
2. הפיכה לא מספקת של T4 ל - T3 ברמקות בפריפריה
3. חוסר יכולת של T3 להיכנס לתאים בגלל בעיה בקרומי התא
4. חוסר יכולת של T3 להיצמד לרצפטור הנכון וכך הוא נשאר לא פעיל

כיום ההערכה היא שכ - 13 מיליון אמריקאים סובלים מהפרעה כל שהיא בבלוטת התריס, אך שמעל מחצית מהם לא מאובחנים, מכיוון שהרבה אנשים מפרשים סימנים אלה כתופעות הזדקנות. הקשישים  מועדים יותר למחלה, אך היא עלולה להתפתח אצל כולם - החל מגיל ינקות. בדיקת בלוטת התריס היא אחת הבדיקות הראשונות שמבצעים לאחר הלידה, מכיוון שתת פעילות בלוטת התריס אצל תינוקות שרק נולדו היא מצב מסכן חיים (1:4,000).

סימנים וסימפטומים שכיחים
& טמפרטורת גוף בסיסית נמוכה (חום הגוף במנוחה)
* טמפרטורת הגוף משקפת את הפעילות המטבולית של הגוף
* כדי לבדוק טמפרטורה בסיסית, יש לבדוק חום מיד איך שמתעוררים, לפני שיוצאים מהמיטה או עושים כל דבר אחר. יש להשאיר את המדחום 10 דקות שלמות (!) בבית שחי, ובזמן הזה יש לבצע כמה שפחות תנועות. כדאי לסגור את העיניים. יש לעשות את הבדיקה לפחות 3 בקרים אחד אחרי השני, רצוי באותה שעה. 
* לא כדאי לעשות את הבדיקה בזמן מחזור
& עייפות ותשישות כרונית, חולשה
& רגישות יתר לקור (ידיים ו/או רגליים קרות)
& עליה בכולסטרול וטריגליצרידים
& כאב שרירים ומפרקים
& כאבי ראש
& עליה איטית במשקל, למרות ירידה בתיאבון. קושי לרדת במשקל. עודף משקל זה בא בדרך כלל מצבירת נוזלים
& עצירות
& זיהומים חוזרים
& ירידה בחשק מיני
& ווסת כבדה ורבת דם וקיצור משך המחזור
& חוסר פוריות
& הפלות, לידות מוקדמות, לידת תינוק מת
& עור קשה ומחושפש, עם קשקשת
& שיער יבש ושביר
& ציפורניים הנוטות להישבר, עם פסים
& קושי קל להתרכז ולזכור
& דיכאון
& קוצר נשימה
& תיפקוד כלייתי לא תקין

סימפטומים המסמנים להיפו-תירואידיזם משמעותי
& צבירת נוזלים שבאה כתוצאה מחדירות כלי דם וניקוז לימפטי איטי
& התקשות עורקים כתוצאה מעליה בכולסטרול וטריגליצרידים
& יתר לחץ דם, תיפקוד לבבי ירוד, פעימות לב מועטות
& צרידות
& חוסר תחושה בגפיים (ידיים ורגליים)
& כאב שרירים, שלפעמים גורם לתסמונת התעלה הקרפלית
& קשיות מפרקים, כאב ורגישות
& איבוד שמיעה
& דיכאון
& בלבול שכלי, קושי להתרכז, בעיות זיכרון קשות, במיוחד אצל קשישים
& חוסר שיווי משקל
& ישנוניות במשך היום
& הפרעות נשימה בלילה
& נפיחות ועגלגלות בפנים, הופעה ישנונית, עור יבש ומחושפש, נשירת שיער

סימפטומים העלולים לרמז על גידול בהיפופיזה
& כל הסימפטומים המוזכרים לעיל
& ירידה בחשק מיני וירידה בפוריות
& תפקוד ירוד של בלוטת האדרנל המביא לתשישות, לחץ דם נמוך, כמיהה למלח
& כאבי ראש והפרעות בראיה

סיבות
& טיפול יתר בהיפר תירואידיזם (תפקוד יתר של בלוטת התריס): ניתוח, תרופות ו/או הקרנות יכולות להוביל להיפו תירואידיזם. 
& ליקויים בתפקוד ההיפופיזה או ההיפותלמוס (נדיר)
& צריכה לא מספקת של יוד: T4 מיוצר כאשר בלוטת התריס מוסיפה יוד לחומצת אמינו תירוזין. אם יש מחסור יוד בתזונה, הבלוטה לא יכולה לייצר מספיק מה - T4
& יותר מדי יוד בתזונה: עודף יוד בתזונה מעכב הפיכת T4 ל - T3. 
& מחסור באבץ, נחושת, ויטמינים A, B2, B3, B6, ו/או C. כל אלה משתתפים ביצירת T4. 
& מחסור בסלניום ואבץ - הם משתתפים בתהליך הפיכת T4 ל - T3. 
& תגובה תאית פגומה ל - T3 בגלל חוסר ברזל, חוסר אבץ ו/או חוסר פעילות גופנית
& מתכות כבדות, כולל מרקורי, עופרת ואמלגם (שבו משתמשים בתעשיית רפואת שיניים). מתכות אלה עלולות לגרום לשינויים בממברנת התא וברצפטורים, ובכך מונעים מ - T3 להיכנס לתא ולהתיישב על רצפטור מתאים. מתכות כבדות גם יכולות לפגוע בתפקודי כבד וכיליה, ובכך להפריע להפיכה T4 ל - T3.  
& מים מזוהמים: מים שיש בהם שאריות של חומרי ריסוס ועוד רעלים נמצאו כפוגעים בבלוטת התריס ומעלים סיכון לסרטן. מכיוון שאנשים לא רק שותים מים אלא גם מתרחצים ומבשלים, הרי שאנחנו מכניסים לגוף את הכימיקלים האלה גם דרך מערכת העיכול, גם דרך העור וגם דרך הריאות. 
& פלואוריד. יש עדויות שעודף פלואוריד מפריע לספיגת יוד. יש מומחים שטוענים שיש להימנע מפלואוריד כמו מכל המתכות המסוכנות אחרות. 
& רעלים סביבתיים.  אלה כוללים קוטלי חרקים, שאריות של הורמונים ואנטיביוטיקה בבשר שאנחנו אוכלים, חיידקים במזון, כימיקלים בחומרי ניקוי, צבעי מאכל וחומרים משמרים, תוצרי לוואי של חיידקים במעי ועוד. רעלים אלה פוגעים בתפקודי הכבד והכליות, ובכך מקטינים הפיכת T4 ל - T3. בנוסף, נמצא שחומרים אלה פוגעים ב - T3 כך שהוא לא יכול לבצע את עבודתו כראוי. 
& מחלות אוטואימוניות: במחלות אוטואימוניות מערכת החיסון של הגוף מפתחת נוגדנים כנגד תאים עצמוניים, במקרה הזה - התאים של בלוטת התריס. תיאוריה אחת גורסת שזיהום ע"י וירוס או חיידק בעל חלבון דומה לזה של בלוטת התריס גורם לתחילת השתלשלות העניינים. תיאוריה נוספת גורסת שתקיפת מערכת החיסון באה בעקבות תאים פגומים ולא תקינים של בלוטת התריס.
* מחלת האשימוטו (Hashimoto) הינה צורה שכיחה של היפו תירואידיזם והיא הינה מחלה אוטואימונית. במחלה זו יש צורך בטיפול לכל החיים. 
* תאירואידיטיס (דלקת בבלוטת התריס) שבאה לאחר לידה - 1:2000 נשים יפתחו נוגדנים כנגד בלוטת התריס במשך הריון או לאחר לידה, מצב שגורר בעקבותיו התפתחות דלקת בבלוטה שמתפתחת כ-4-12 חודשים לאחר הלידה. מצב זה לרוב חולף לבד. נשים הסובלות ממחלה אוטואימונית או כאלה שמצב זה קרה להן מספר פעמים עם לידות מרובות, עלולות לפתח היפו-תירואידיזם קבוע. 
* Riedel's thyroiditis הינה מחלה נדירה בה החולה מפתח גוש קשיח המזכיר סרטן בבלוטה. מחלה זו מגיבה היטב לניתוח בבלוטה. 
& תרופות: ברוב המקרים מצב זה הפיך, עם הפסקת נטילת התרופה. 
* ליתיום - ניתן לחולים במחלה דו-קוטבית ובעיות פסיכיאטריות אחרות, הינו בעל השפעה רחבה על בלוטת התריס
* תרופה בשם amiodarone או cordarone - הניתנת לחולים בהפרעות קצב הלב, מכילה יוד ועלולה לגרום להיפו תירואידיזם. 
* תרופות אנטי דיכאוניות מסוימות
* תרופות לאפילפסיה מורידות רמות הורמוני התירואיד
& צילומי רנטגן - כולל צילומי שיניים, במיוחד בגיל הילדות 
& יוד רדיואקטיבי - הקרנות נגד סרטן של ראש או צוואר או מחלת הודג'קינס גורמת לתת פעילות בלוטת התריס ב -65% מהמקרים ב-10 שנים שלאחר הטיפול. 
& דיאטות יו-יו תכופות: הגוף מגיב לכל הפחתה משמעותית של קלוריות בהאטה בקצב הפיכה של T4 ל - T3 (האת מטבוליזם של התאים). ככל שיש בעבר יותר דיאטות מסוג זה, קצב פעילות בלוטת התריס מואט. 
& גידול בהיפופיזה (נדיר) - מצב כזה פוגע בהפרשה תקינה של הורמון ה TSH, הממריץ את הבלוטה לייצר T4. 

גורמי סיכון
& מין וגיל: הנשים סובלות מהמחלה פי 3 עד 8 יותר מגברים. הסיכון למחלה עולה החל מגיל 50. 
& דיכאון: ה - T3 משתמש באותם הרצפטורים המשמשים את הטריפטופן (ההופך במוח לסרוטונין). שינוי באחד יכול להוביל לשינוי בשני.
& הקרנות לטיפול בסרטן ראש וצוואר, או מחלת הודג'קינס
& דיאטות תכופות
& ניתוח להיפר-תירואידיזם
& צריכה גבוהה של מזונות גויטרוגניים כמו טופו, כרוב, לפת ועוד
& תרופות לטיפול במחלות כרוניות - כל כך הרבה תרופות משפיעות על בלוטת התריס, שכדאי לברר את הנושא עם הרופא המטפל
& תזונה מקדמת מחלות: פעילות תקינה של הבלוטה תלויה באספקה שוטפת של ויטמינים ומינרלים שונים. מחסור אפילו באחד מהם יפגע בפעילות הבלוטה. מדובר בתזונה עתירה מזונות מוכנים, ג'אנק פוד, מיעוט פירות וירקות, ריבוי של שומנים וסוכרים פשוטים - תזונה כזו תפגע, בסופו של דבר, בתפקוד התקין של הבלוטה. 
& חולשה גנטית - לכמחצית מהחולים יש במשפחה אנטיגנים לבלוטה. למרות זאת, לעיתים קרובות המחלה "קופצת" דור 
* סינדרום טרנר - מחלה גנטית בנשים. כמחצית מהחולות מפתחות האשימוטו. 
& עישון, במיוחד בהריון. נשים עם תת פעילות קלה ו/או לא מאובחנת המעשנות בהריון חפיסה עד שתיים של סיגריות, מגדילות מאוד את סיכוייהן להקטין עוד יותר את פעילות בלוטת התריס שלהן ופעילות מוקטנת של TSH באזור הכבד. נשים אלה גם עלולות לפתח רמות גבוהות של כולסטרול (LDL).
& מחלה אוטואימונית, במיוחד בזמן הריון. לנשים עם 
סוכרת
 סוג I (תלויית אינסולין) או מחלה אוטואימונית אחרת יש סיכון גבוה ב-25% ללקות בתת פעילות בלוטת התריס. הפלה בתחילת הריון עלולה לרמז על נוגדים כנגד הבלוטה. 
& אנורקסיה או בולמיה: הבלוטה "מסתגלת" לתת תזונה ומאטה את הפעילות. במקרה כזה, נורמליזציה של האנרוקסיה או הבולמיה יבריאו את הבלוטה. 
& טיפולי קרינה בילדות: כל הקרנה לאזור הראש והצוואר מגדילים את הסיכון לתת פעילות בלוטת התריס. בעבר טיפלו בקרינה באקנה, בעיות אוזניים כרוניות והגדלת בלוטת התימוס. היפו-תירואידיזם עלול להתפתח 40 שנה מאוחר יותר. 
טרשת עורקים - תת פעילות בלוטת התריס מקושרת עם התקשות עורקים ומחלות לב. אנשים הסובלים מהיפו-תירואידיזם נמצאים בסיכון גבוה יותר בגלל רמות גבוהות של LDL (הכולסטרול "הרע") אפילו ברמות נמוכות של תת פעילות הבלוטה. טיפול בהיפו תירואידיזם יכול להוריד שומני דם באופן משמעותי ובכך לעזור למנוע התקשות עורקים.
יתר לחץ דם - תת פעילות בלוטת התריס עלולה להאט את קצב הלב. אומנם מחקרים אחרונים לא מצאו קשר בין תת פעילות בלוטת התריס ויתר לחץ דםאצל נשים מבוגרות, אך יש עדויות שתת פעילות בלוטת התריס מעלה את הסיכוןליתר לחץ דם אצל נשים בהריון. 
& הקשר בין היפו-תירואידיזם לבין מחלות: תת פעילות בלוטת התריס מקושרת למחלת אדיסון, אנמיה מחוסר ברזל, בעיות נשימה, מיאסטניה גרביס, כשל חצוצרות, הפסקות נשימה בזמן שינה (sleep apnea), שיער שיבה בגיל מוקדם,סוכרת תלוית אינסולין (TYPE I), דלקת פרקים שגרונית וגלאוקומה.

לנטורופתיה, רפואה טבעית, יש מה להציע כדי להקל על מצב זה. 
ליצירת קשר - 058-4700002
או שלחו מייל ל 
kira@kira.co.il